Jordánské království má nejkrásnější královnu na světě

Po luxusních silnicích vám cesta bude utíkat

Poušť Wadi rum; Zdroj: wadirum.jo

Jordánsko není typická dovolenková destinace, i když moře a pláže na jihu země jsou. Ale nejvíce láká vnitrozemí, Mrtvé moře a skalní město Petra. Poznávací zájezd je nejjednodušší volbou poznat tuto zemi a krajinu. Jeden výlet z Egypta vás nemůže uspokojit. Ještě je varianta návštěvy ta, že poletíte s Royal Jordanian třeba do Thajska a uděláte si takzvaný stopover v Ammánu – hlavním městě Jordánska. Stopover může být jeden den, ale třeba i tři, čtyři. To už se dá vidět ledacos.

Nejblíže od hlavního města se dostanete pohodlnou a novou silnicí k Mrtvému moři. Cesta trvá taxíkem asi hodinu. Jedete pod úroveň oceánu (420 metrů) a pokud budete mít sebou pet láhev, tak se vám bude pomalu tlakem kroutit. Zajímavý jev.

Vykoupat se zde můžete tak, že si zaplatíte ubytování v hotelu a nebo využijete jen vstup do areálu hotelu za poplatek – asi 400,–Kč, kdy můžete využít bazény, moře, lehátka a slunečníky. A nebo je u moře veřejná část – Amman Beach, zaplatíte si zde o něco méně (asi 250,–Kč), ale nebudete mít takový komfort a o víkendech je tu plno místních.
Léčivým bahnem vás za poplatek rádi natřou a ve vodě je doporučeno trávit maximálně 15 minut. Voda hodně vysušuje a pozor, ať se vám voda nedostane do očí. Ubytování je zde poměrně drahé, dá se tedy využít ubytování v 35 kilometrů vzdálené Madabě a sem si dvakrát zajet.

Mrtvé moře; Zdroj: marriott.com

Další místo kam se jezdí na výlety je město Madaba, 30 kilometrů od Ammánu. Několikrát je zmíněna i v bibli. Světoznámá je díky byzantské mozaice, na které je vyobrazena mapa Svaté země ze 6. stol.n.l. a je složena z 2 miliónů kamínků, neuvěřitelné. Mozaika je všude ve městě, některé kousky byly přeneseny do archeologického muzea.
Jihozápadně od města jsou horké minerální prameny, kde dnes stojí luxusní hotel Evason Ma'In Hot Springs Resort & Six Senses Spa a nabízí lázeňské procedury. V Madabě nebo nedaleké vesnici Mukawir nakoupíte suvenýry z mozaiky, dekorativní svíčky a nebo ručně tkané věci.

Hotel Evason; Zdroj: veranstalterka­taloge.de

Jordánsko je svatá země a tak zavítat na jedno z nejposvátnějších míst se musí. Hora Nebo, je místo kde zemřel podle bible Mojžíš, po letech putování pouští z Egypta spatřil „Zemi zaslíbenou“. Z výšky 817 m.n.m. je nádherný pohled do údolí, jde vidět Mrtvé moře a střechy Jeruzaléma a Jericha. Jsou zde archeologické vykopávky, kostel a symbol hory – bronzová hůl připomínající část Mojžíšova příběhu.

Pokud se nebudete chtít ubytovat v lázeňském hotelu u Madaby, který je úžasný (viz. výše jméno), tak popojeďte do města Jerash, které se pyšní nejlépe zachovanými ruinami římského města na Blízkém východě. Hlavními památkami je zde sloupořadí, brána, hipodrom, oválné fórum, dvě divadla, lázně atd. V sezóně se zde odehrávají koncerty a v hipodromu výcvik legionářů a boje gladiátorů.

Jerash; Zdroj: visitjordan.jo

Výchozí bod na výlety – město Ammán, by teď bylo dobré opustit a buď si zaletět vnitrostátní linkou dolů do Aqaby k moři a nebo tam dojet autobusem, popřípadě půjčeným autem. Je to autem asi 330 kilometrů a silnice je jako víno, výborná. Z Aqaby se pak pohodlně dostanete na výlet do pouště Wadi rum a do skalního města Petra.

Na poušti se pozoruje úžasný západ slunce nad červenými skalami, a pak můžete zavítat mezi beduíny, kteří zde v poušti žijí a nahlédnete tak do života úplně jiného, klidného a u šálku čaje a dobrého jídla si tu vychutnat hudbu a povídání. Bude vám nabídnut i nocleh.

Na pouštní město Petra se budete těšit možná více než na koupání v Mrtvém moři. Cesta vede skalami, zužuje se a skály jsou vyšší a vyšší, nakonec tedy dojdete štěrbinou k pokladnici – hlavní památce Petry a přesně jako ve filmu Indiana Jones, uvidíte ji kousek a postupně se ukáže celá. Je monumentální. Vedla tu dřív kupecká cesta, a okolní zachovalé stavby vás také budou bavit. Ubytování v hotelu nedaleko Petry si alespoň na jednu doc dopřejte. Budete mít z hotelu nezapomenutelný pohled na celou tu krásu.

Skalní město Petra; Zdroj: veranstalterka­taloge.de

Koupání v moři je možné v letovisku Aqaba na jihu Jordánska. U moře je postaveno několik luxusních hotelů, starších i novějších a dál cestou k Saudské Arábii vás už budou čekat hotely nové, na krásných a prázdných plážích. Tím směrem je místa na hotely dost a pláže široké, krásné. Ale místní nechápou, kdo by tím směrem chtěl jet:-).
Pokud se tam vydáte, je tam například potápěčský resort s apartmány a před lety tam bývala Češka, která vedla potápěčské kurzy. Vzala si místního doktora. Tady se můžete vykoupat, zaplatíte jen poplatek za vstup do areálu a dát si jídlo. Ale jak koukám na recenze tento resort na potápění je už dost zpustlý. Tak raději si najít na Tala bay jiné potápěčské centrum, novější – třeba Berenice beach club. Je i blíž Aqaby.

Život pod vodou – Murena; Zdroj: aqaba-diving.com

Jinak ubytování v Aqabě nemusíte mít hned u pláže, ale k pláži se jen tak nedostanete. Dříve zde byla veřejná pláž za poplatek, dobře udržovaná, ale už zde vyrostl nový 5* hotel. K pláži se tedy dostanete přes hotel Aquamarina, který je tedy dost špinavý a přístup není nejlepší. Pruh pláže není ve městě dlouhý a na obzoru je vidět mnoho velkých lodí a tankerů. Opravdu je lepší si za koupáním popojet za město a nebo se ubytovat v některém ze špičkových hotelů.

Přímořské město Aqaba; Zdroj: cs.wikipedia.org

Z Aqaby se dá přejet i do sousedního města Eilat – Izraele. Taxíkem se dostanete na hranice a tam se myslím vyřídí i vízum na vstup na den. Lodí se dá dostat i do Egypta. Egypťané jsou zde pro Jordánce levná pracovní síla.

No a kde je ta královna, že?:-)

Královna Rania; Zdroj: kippreport.com

Mohlo by vás zajímat...

  • Co potřebujete mít pro vstup do Jordánska?

    Vízová povinnost se dá vyřídit pohodlně na letišti a pokud letíte přímo do přímořského letoviska Aqaba, tak je vstup příjemně zdarma.
  • Residence Cielo Aperto

    Residence Cielo Aperto se nachází v rodinném středisku Monte Bondone a patří k nejpopulárnějším kapacitám v tomto středisku vůbec.
  • Hotel Chalet Caminetto

    Oblíbený hotel Chalet Caminetto v Monte Bondone představuje značně širokou vybavenost zahrnující i relaxační centrum, které je již v ceně a obsahuje také malý bazén.